Ferforje

Ferforje ile ilgili konuları irdeleyeceğimiz bu yazımızda Öncelikle ferforje nedir, ferforje neye denir? Sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Ferforje neye denir

Değerli ziyaretçimiz kıymetli okuyucumuz ferforje demirin ısıtılarak veya soğuk olarak büküm yontum haddeleme presleme döküm ve dövme teknikleri ile estetik bir form verilmesi sonucu görsel açıdan sanatsal olarak işlenme tekniği ile ortaya çıkan bir demir doğrama elemanlarının toplamına ferforje adı verilir, en belirgin özelliği sağlamlığı ve zerafeti estetikliği olmaktadır. Buraya kadar ferforjenin ne olduğu konusunu anlatmaya çalıştık aşağıdaki resimi de bir örnek teşkil etmesi açısından yazıya ilave ediyorum.

Bir ferforje korkuluk

Yukarıda Görüdüğü üzere ferforje aslında demirdir demirin işlenmesi sonucu çeşitli motifler ile oluşturmuş bir demir korkuluğa demir korkuluk değil de ferforje korkuluk denilmektedir. Eğer yukarıda görülen korkuğun iki başındaki iki topuz ve her demir çubuğun başındaki dövme mızrak uçları ve araçlardaki 3 adet motif işleme olmamış olsaydı bu korkuk demir korkuluk olarak adlandırılandırılacaktı.

Lazer kesim ferforje nedir

Değerli arkadaşım lazer kesim ferforje tam olarak şunu ifade eder, saç levhaların lazer kesici makineler magrifeti ile bir bütün halinde kesilip istenmeyen kısımların saç levhadan uzaklaştırılması ile saç levhada kalan bütün saç tabakasının görsel olarak aldığı tasarım kapı pencere korkuluk cephe kaplamalarında veya bunlara benzer başka bir alanda kullanılması lazer kesim ferforje olarak adlandırılır.

Lazer kesim ferforje
Örnek Lazer kesim saç tasarımları

Ferforje balkon

Ferforje balkonlar son 10 yıl evveline kadar oldukça çok rağbet gören balkon korkuluk sistemleri idi, fakat her alanda olduğu gibi bu zanaat dalına da tekelleşme sonucu bir darbe vuruldu pazarı görüp ellerini avuşturan bir kesim var sermayeyi elinde bulunduran kesim bu kesim her meslek dalında buldukları bütün fırsatları değerlendirip darbe indirebilir, demir kapı pencere sistemlerine alüminyum kapı pencere sistemlerinin darbesinden sonra hem alüminyum hem demir kapı pencere sistemlerine darbe indirip tekelleşmeyi sağlayan plastik kapı pencere sistemleri ülkemizde ilk etapta Fırat pen olarak devamında nice penlerle demir doğramacılığı öldürmüştür, aynı durum demir balkon veya ferforje balkon sistemlerinin başına da gelmiştir, cam balkon alüminyum balkon gibi sistemler demir doğramacının karşısına bir dev gibi dikilmiş dükkanlarını dahi kapattırmıştır, ferforje bahçe korkuluğu sistemlerinin karşısına şimdilerde panel çit adı altında çit ve korkuluk sistemleri geçmiştir, bu sistemlerin her biri fabrikasyon olarak imal edilip rekabet imkansız gibi bir şeydir.

Bir ferforje balkon örneği