Beşik çatı

Beşik çatılar genellikle aşırı kar ve yağmur yağışı alan bölgelerde sıklıkla tercih edilir. İstenilen meyilde yapım imkanı bulunduğundan dolayı meyil yüzdeliği arttırılarak kar tutunmasının önüne geçilmiş olur.

Genel itibariyle beşik çatı ahşap veya demir çelik gibi malzemelerden çati konstrüksiyonu yapılabilmektedir.

Beşik çatı nedir

Beşik çatı iki yüzeye sahip diyer bir deyişle çift akıntı çatı çeşitidir. Çatının iki cephesi çatı meyili oranında boş kalacagı için iki cephede üçgen şeklinde kalkan duvarı oluşturulur.

Çogunlukla mimari açıdan dikdörtgen binalar için yapımı uygun görülür.

Dikdörtgen binanın kısa 2 kenarları kalkan duvarı ile üçgen şeklinde yükseltilip çatı bu kalkanduvarı ve duvarlar üzerine oturtulur. Binanın uzun iki kenarına doğru çift akıntı çatı oluşturulmuş olur. Beşik çatı kalkan duvarları üzerine oturtulabilecegi gibi betonarma binalarda beton üzerine sabitlenen dikmeler üzerine de inşaa edilebilir, betonarma olmayan tek kat yada son kat binalarda ise duvar üzerlerine dikmeler yerleştirmek suretiyle beşik çatı yapılması mümkündür. Oda içi boşluklarda iki mertek arası mesafe fazla ise araya çelik makas oluşturulup ara aşık ve mahya aşığı konulabilir.

Beşik çatı avantajları

Beşik türü çatıların avantajları olarak malzeme sarfiyatını minumum seviyede tutmak olarak açıklanabilir.

işçilikten tasarruf.

Kar tutunmasını en aza indirmek.

Daha az bakım onarım masrafı. Ve mimariye uygunluk olarak beşik çatı avantajları sıralanabilir.

Eger siz de beşik çatı yaptırmak istiyorsanız bizi hemen 05325743994 nolu telefondan arayınız.

Beşik çatı fiyatları

Beşik çatıların işçilik fiyatlandırması genel olarak tarafımızdan yapılan keşif ve proje aşamasından sonra ortaya çıkar fiyatı etkileyen etkenler söz konusu çatı konstrüksiyonu için  makas gerekiyor mu, kalkan duvarları örülü mü kaçıncı kat yükseklik nedir ve çatı izalasyon ayrıca çatı kaplama malzemesi nedir, çatının kademeli mi yoksa düz çatı mı olacağı bu soruların yanıtları sonucunda beşik çatı m2 fiyatı ortaya çıkmaktadır, fakat genel olarak bir fiyatlandırma yapmak gerekirse fikir edinilmesi bakımından m2 fiyatı 70 TL ile 125 TL aralığındadır.

Beşik çatı modelleri

Bu tip çatılar bindirme kademeli gibi farklı tiplerde olabilmektedir, en belirgin özellikleri çift yüzeyli 2 akıntı oluşlarıdır, binanın mimari özelliklerine göre çeşitlenirler.
Her türlü kaplama ve izalasyon malzemesi kullanımına uygundur.
Beşik çatıda konstrüksiyon malzemesi seçimi değişen dünya ve teknolojiyle birlikte artık ağaç yerini çelik ve türevleri demir profile bırakmıştır. Son 10 yıldır yapılan çatıların %90’ı demir konstrüksiyon ile yapılmaktadır.
Ağaç ve demir birbiri ile kıyaslanamayacak derecede farklı ürünlerdir. Ağacın tercih edilmesinde en önemli faktör bilinsizliktir. Demir ve çelik varken ağaç tercih etmek bir bakıma ahmaklıktan başka şey değildir. Geçen bir ağaç konstrüksiyon ustası boloğunda şöyle bir şey yazmış ağaç ısıyı iletmediği için yangına karşı çelik ve demir gibi metallerden daha dayAnımlıdır. Ağaç neymiş efendim ısıyı iletmezmiş de yangına karşı dayanıklıymış birde bu da ağacın avantajıymış yanlış anlamayın biz dededen yüzyıllardan beri gelen ağaç işçiliğine sahibiz fakat demircilik yapıyoruz ağaç çatı kurmuyoruz. Neden çünki çağ değişti demiri işleyebiliyor kesip birleştirme biliyoruz, ağaç ile konstrüksiyon devri kapandı bitti o iş insanları bu daha iyidir diye kandırmaya çalışmanın alemi yok neyse onu konuşacak onu yazacaksın bloğunda doğru mu?

Bir Cevap Yazın