Çelik çatı demir çatı profil çatı konstrüksiyon

Çelik çatılar

Profil çatı
Kiremit çatı için hazırlanan profil çatı konstrüksiyon.
Apartman çatısı yapım aşaması.
Makas çatı konstrüksiyon.
Panel çatı yapım aşaması.

Binaların hava şartları ve her türlü etkenlerden korunmasında önemli bir görev üstlenen çatı binlerce yıldır köklü bir mimari geleneğe sahiptir. Çatılarda taşıyıcı olarak eskiden beri ahşap kullanılagelmiştir. Son bir kaç yüzyıldır çelik ve demir gibi metaller kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise çatı kaplamalarında taşıyıcı malzeme olarak çelik ve türevleri olan demir en çok tercih edilen taşıyıcı malzemedir.

Çeliğin ve demirin en çok tercih edilmesindeki neden olarak ta en yakın rakibi olan ahşaba göre çok daha geniş açıklıkları direk kullanılmadan geçebilmesi uzun ömürlü ve bakım gerektirmemesi göster ile bilmektedir.

Ahşap zamanla dönen eğrilen bükülen bir çatı malzemesidir, demir ve çelik çatılarda bu sorun ile karşılaşılmaz.

Ahşap zaman içerisinde çürüyen bir çatı malzemesidir, Çelik çatılarda bu sorun ile karşılaşılmaz.

Ahşap çatılarda ahşabın zamanla kurtlanması sonucu çatıda taşıyıcı görev üstlenen malzemenin kırılması çatının çökmesi ve işlevini yitirmesi sözkonusudur.

Çelik çatı ve demir çatılarda bu tip sorunlar yaşanmaz. Ahşap çatılar çok sık bakım ve onarım gerektirir çelik çatı ve profil çatıda bu gibi işlenmlere gerek kalmadan onyıllar boyu yapıldığı günkü işlevini sürdürebilmektedir.Profil çatı

Çelik çatı depreme dayanıklıdır

Çelik ve türevleri olan demirin yüksek mukavemet gücü esnek oluşundan dolayı çelik ve demir inşaatlarda ana taşıyıcı malzeme olarak kullanılmasında en büyük tercih sebebi olmuştur.

Çelik çatılarda kullanılan çelik deprem anında gelen darbeyi esnekliği ve sağlamlığı sayesinde en az deformasyonlar karşılayabilen yegane inşaat malzemesidir.

Çelik çatı maliyetleri çelik çatı fiyatı

Çelik çatı fiyatı konusunda sabit bir fiyat yoktur bunun aslı nedeni ise şudur. Çatıda kullanılan oluk profil çelik demir kaplama malzemeleri ısı ve yalıtım malzemelerinin fiyatları sürekli olarak değişkenlik göstermektedir. Bu malzemelerin fiyatlarında günlük olarak bile ciddi bir fiyat farkı oluşmaktadır, bu sebepten dolayı biz buraya bir fiyat yazmış olsak her gün bu yazıyı güncellemek yeni bir fiyat düzeltmesi yapmamız gerekeceğinden fiyat belirtrmemekteyiz.

İkinci olarak da çelik çatının projesi fiyatı etkilemektedir. Misal vermek gerekirse 8 metre açıklığı geçecek bir çatının metre kare maliyeti ile 16 metre açıklığı geçecek bir çatının metre kare fiyatında ciddi değişiklikler vardır. Bu sebepten dolayı çelik çatının kurulacağı alanın görülüp uzman ekibimiz ile bir proje alt çalışması yapılıp keşif yapılması gerekmektedir. İşinin uzmanı olmuş çalışanlarımız tarafından keşif ve ölçü alınması için talepte bulunabilirsiniz.

Çelik çatı görselleri

Çelik çatıDemir profil çatı konstrüksiyonuMakaslı çatıPanel çatı

Çelik çatı kaplama malzemesi ne olmalıdır

Çelik çatı olsun demir çatı olsun profil çatı olsun bütün bu çatılarda kaplama malzemesi olarak her türlü çatı kaplama malzemesi ve çatı izalasyon malzemesi kullanılmaya uygundur. Kiremit de kullanılabilir saç veya şıngıl da kullanılabilir, sandaviç panal de tercih edilebilir çelik çatılar bütün çatı izalasyon ve çatı kaplama malzemelerine uygundur.

İyi bir Çelik çatı nasıl olmalı?

Bir çatının iyi bir çatı olması için öncelikle proje aşamasında işinin ehli proje çizimi yapılıp gerekli hesaplamaları tamamlanmış olmalıdır. Bu sayede çatı maliyeti de ortaya çıkacaktır.

Çatı çıkış merdiveni ve çatı çıkış kapağı veya kapısı bulunmalıdır. Isı izalasyonu olmalı nem ve su geçirmemesi gereklidir. Saçaklarında oluğu bulunmalıdır. Kullanılan bütün malzemenin uzun yıllar bakım onarım ve değişim gerektirmeyecek şekilde seçilmiş olması gerekmektedir.

Çatının sağlam olması gereklidir deprem rüzgar fırtına kar ağırlığı yağmur güneş gibi etkenlere karşı yüksek dayanıklı olup etkilenmemesi şarttır.

Profil çatı konstrüksiyon

En çok kullanılan çelik çatı türevidir. Genellikle direksiz olarak çok fazla açıklığın geçilmesi gerekmediği projelerde kullanılır, profil çatılar makaslı profil çatı ve makassız profil çatı olmak üzere 2’ye ayrılılır, ayrıca bu iki çatı türünün de dairesel olan yani tanoz çatı makaslı ve makassız ve dik kesitli çatıların da makaslı ve makassız olmak üzere iki şer kolu daha vardır, türlü çatı imalat montajı yapıyoruz.

Profil çatı konstrüksiyonu yapan bir firma yada usta aramakla meşkülseniz aradığınızı buldunuz, profil çatı işiniz kaliteli olarak inşaa edilsin istermisiniz.

Şimdi biz ve uzman çatı inşaa ekibimiz profil çatı projelsriniz için hazırız.

Yardımcı olabilecegimiz diğer çelik Çatı konstrüksiyon konuları

  • Çelik çatı Modelleri Fiyatları
  • Çelik çatı Modelleri
  • Çelik çatı malzemeleri
  • Çelik çatı Fiyatları
  • Çelik çatı Tipleri
  • Çelik konstrüksiyon çatı hesabı
  • Çelik konstrüksiyon çatı detayı
  • Çelik çatı sistemleri

Hakkında sitemize gelen ziyaretçilerimize yardımcı olmaya hazırız.

Bir Cevap Yazın