Shingle Şıngıl Çatı

Şıngıl çatı ömrü

Shingle türkçedeki adıyla Şıngıl ömrü üretici firma beyanları üretim kalitesi uygulama kalitesi ve hava şartlarından oluşacak iklim koşullarına bağlıdır, şınğıl beş yıl ile 20 yıla kadar uzayan bir ömre sahiptir denilebilir.

Şıngıl hangi çatılara uygulanır, özel bir çatı mı ister

Şıngıl uygulanacak çatının en az %35 egime sahip olması, m2’de en az 100 kğ yük taşıma kapasitesine sahip olması, çatı yüzeyinin sıkıştırılmış ahşap osb ile kaplanmış olması, osb üzerine şıngıl altı örtüsünün serilmiş olması gereklidir.

Bu şartlar yerine getirildiğinde şınğıl uygulanacak çatının konstrüksiyonu ahşap da olabilir metal profil çatı da çelik çatı da olabilir.

Şıngıl daha çok hangi çatı türlerinde kullanılmalı

Şıngıl daha çok kubbe çatı, tanoz çatı, gibi eğrisel olan çatılarda kullanılması esnekliğinden dolayı 1. tercih sebebidir, çok kesitli çatılarda kesilmesi kolay olduğu için tercih edilir, bütün çatılarda kullanılabilir.

Şıngıl Çatının avantajları

  • Hafiftir binaya fazladan yük yüklenmez.
  • Tamiri ve degişimi kolaydır.
  • Işçilik maliyeti düşüktür.
  • Çok kesitli çatılarda güvercinlik kuşluk gibi ince işçilik gerektiren yerlerinde şıngılı kesmek ve yerleştirmek kolaydır.
  • Fiyatı makuldür.

Şıngıl fiyatı

Şıngıl fiyatları şıngıl kalitesine göre değişir yaklaşĩk olarak mere kare fiyatı 3 $ ile başlar 15 $ ve daha pahalısıyla da karşılaşmak mümkündür, lakin pahalı diye kaliteli olduğu zannadilmemeli marka iyi araştırılıp üretici firma garanti durumu kullanım ömrü uygulama talimatları katkı maddeleri hakkında bilgi edinilmeli internette ürün hakkındaki şikayetler okunmalı temkinli davranılmalıdır.

Bir Cevap Yazın